Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Un nou tânăr de perspectivă s-a alăturat lotului Sepsi OSK. Este vorba de mijlocaşul Vlad Mitrea, de 19 ani, care a semnat un contract valabil pe trei ani cu clubul nostru. Noul nostru jucător ultima oară a evoluat pentru gruparea belgiană KSC Lokeren.

Îi urăm bun venit lui Vlad la Sepsi OSK!

Este posibil ca imaginea să conţină: 2 persoane, oameni în picioare

Jucătorul echipei noastre, Rachid Bouhenna, își sărbătorește astăzi ziua de naștere. În această zi specială, îi urăm cu toții un călduros ”La mulți ani”!

Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană

Sâmbătă, la meciul cu FC Viitorul, Velev Stefan a îmbrăcat pentru ultima dată tricoul Sepsi OSK, contractul acestuia urmând să expire pe 30 iunie 2020. Mijlocașul, în vârstă de 31 de ani, a ajuns în vara anului 2018 la echipa noastră.

Cu această ocazie, îi mulțumim lui Stefan pentru evoluțiile avute în tricoul Sepsi OSK și îi urăm mult succes în continuare în carieră!

Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană, joacă un sport şi în aer liber

Sursa foto - Facebook @osksepsi

Deși a evoluat din minutul 48 în doar zece jucători și a fost condusă cu 3-1, Sepsi OSK a avut puterea să obțină un rezultat de egalitate, 3-3, în derby-ul din Play-Off disputat la Sf.Gheorghe cu Viitorul Constanța.

Prima ocazie a partidei i-a aparținut lui Rivaldinho, care a scăpat sigur cu Niczuly, dar portarul nostru a respins. La scurt timp a venit, însă, și deschidederea scorului, Carnat a făcuț henț în careu și penalty-ul dictat de arbitru a fost trasformat cu precizie de Iancu. Sepsi putea egala, dar Fülöp Lóránd a irosit două ocazii foarte bune într-un singur minut.

Viitorul a majorat diferența de scor în minutul 17, când, la un corner, centrarea lui Iancu a fost reluată de Ghiță, fundașul constănțenilor profitând și de marcajul aproximativ a lui Bouhenna. Până la pauză Sepsi OSK a revenit pe tabela de marcaj, cu o fază identică ca în partida cu Poli Iași. Fulop Istvan a executat un corner, iar fratele său Fulop Lorand a marcat dintre Mladen și Ghiță, fundașii echipei lui Gică Hagi.

Repriza secundă a început de la rezultatul de 2-1 pentru oaspeți, și cum nu se poate mai rău pentru echipa noastră, Carnat a văzut cartonașul roșu, deoarece mai avea un cartonaș galben din prima repriză. Astfel, prima mare ocazie a părții secunde i-a aparținut lui Matei, voleul acestuia din afara careului fiind respins de Niczuly.

Inferioritatea numerică și-a spus însă cuvântul în minutul 58. După o fază începută de Viitorul Constața de la limita propriului careu, a continuat până în careul echipei noastre, iar Iancu i-a dat posibilitatea lui Matei să ducă scorul la 3-1 pentru vizitatori. Totuși, elevii lui Leo Grozavu nu au depus armele și Vașvari a redus din nou diferența dintr-o lovitură de 11 metri, după ce Artean l-a faultat în careu pe Safranko.

Mai mult, forța mentală a echipei noastre a dat roade, și în minutul 86 Safranko a egalat, reluând cu capul o centrare de pe partea dreaptă.

În cadrul acestei etape s-au mai disputat partidele:

FC Hermannstadt-Academica Clinceni 0-1

Chindia Târgoviște-Poli Iași 0-2

Clasament: 1.Viitorul Constanța-31p, 2.Sepsi OSK-24p, 3.Academica Clinceni-23p, 4.FC Voluntari-21p, 5.Poli Iași-18p, 6.FC Hermannstdat-18p, 7.Chindia Târgoviște-17p, 8.Dinamo București-17p

Play-Out, Etapa a 6-a

Sepsi OSK-Viitorul Constanța 3-3 (1-2)

Au marcat: Fülöp L(45’), Vașvari(65’-penalty), Safranko(86’) respectiv Iancu(11’-penalty), Ghiță(17’), Matei(58’)

Sepsi: Niczuly - Carnat, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan - Vaşvari (Velev 65’)- C. Popescu(Ștefănescu 32’), Fülöp István(Achahbar 46’), L. Kovács(Csiszér 79’), Fülöp Lóránd - Karanovic (Safranko 46’)

Antrenor: Leo Grozavu

Viitorul: Căbuz - R. Boboc(Dussaut 56’), Mladen, V. Ghiţă, Cr. Ganea - A. Ciobanu, Artean(Iacob 68’), V. Achim(De Nooijer 59’) - G. Iancu, Rivaldinho(Munteanu 67’), C. Matei(Chițu 67’)

Antrenor: Gică Hagi

Arbitri: Andrei Sorin Antonie-Vlad Ionuț Bârlădeanu, Adrian Vornicu

Autor: Marius Raczek (covasnamedia.ro)

Casa Liga 1, play-out, etapa 6

Au marcat: Fülöp L. (43.), Vașvari (65., pen.), Safranko (85.), respectiv Iancu (11., pen), Ghiță (18.), Matei (58.)

Sepsi OSK: Niczuly – Carnat, Bouhenna, Tincu, Ștefan – Vașvari (Velev 65.) – Popescu (Ștefănescu 32.), Fülöp I. (Achachbar 46.), Kovács (Csiszér 79.), Fülöp L. – Karanovic (Safranko 46.)

FC Viitorul: Căbuz – Boboc (Dussaut 56.), Mladen, Ghiță, Ganea – Ciobanu, Artean (Iacob 68.), Achim (De Nooijer (59.) – Iancu, Rivaldinho (Munteanu 67.), Matei (Chițu 67.)

Antrenor: Gheorghe Hagi

Este posibil ca imaginea să conţină: text

Etapa a VI-a din Liga 1 programează pentru Sepsi OSK un adevărat derby al Play-Out-ului. Echipa noastră o va întâlni pe Viitorul Constanța, sâmbătă 27 iunie, cu începere de la ora 20:00, pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe.