Evaluare utilizator: 0 / 5

Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

Sepsi OSK s-a impus în deplasarea de la Voluntari din etapa a 5-a a Ligii 1 de fotbal. Echipa din Sfântu Gheorghe s-a văzut condusă încă din min.4, însă a reuşit să revină după pauză şi să câştige cu 2-1 prin golurile marcate de Purece şi Lorand Fulop.

În urma acestei victorii, Sepsi OSK urcă pentru moment până pe locul 7 în clasament, cu 6 puncte după 5 etape.

Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană, text

Echipele de start:

FC Voluntari (4-3-3): Rîmniceanu – Costin, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățînă, de Lucas, I. Gheorghe – Mailat, Eric, Grădinaru
Rezerve: 1. Lavin, 2. C. Achim, 14. Marcelo, 20. Ozkara, 29. Puel, 30. Al. Stoica, 32. Kocici, 70. A. Voinescu, 99. Borțoneanu
Antrenor: Mihai Teja

Sepsi (4-2-3-1): Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Bogdan Mitrea, Fl. Ștefan – Kovacs, Fofana, Dragomir – Golofca, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: 12. Fernandez, 2. Deligiannidis, 10. L. Fulop, 13. Bajrovic, 14. V. Mitrea, 19. Nouvier, 24. I. Fulop, 27. Carnat, 88. Dimitrov
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Marius Avram // A1: Vladimir Urzică; A2: Marius Marchidanu

Desfăşurarea partidei:

1’ Începe meciul.

4’ GOL Voluntari! Grădinaru șutează din afara careului, Niczuly respinge în față, până

la Mailat, care prinde un voleu spectaculos și deschide scorul.

7’ Aganovic intră în locul lui Dragomir.

10’ Betancor intră în locul lui Eric.

10’ Ocazie Sepsi. Mitrea exdcută o lovitură liberă, dar Râmniceanu respinge de la rădăcina barei.

14’ Ocazie Voluntari. Ion Gheorghe șutează din afara careului, cu efect, dar mingea ocolește puțin poarta.

29’ Ocazie Voluntari. Mailat trage din unghi, iar Niczuly reține în doi timpi.

32’ Mitrea primește cartonaș galben.

35’ Ocazie mare Voluntari. Vlad centrează de pe stânga, iar șutul lui Betacor e deviat de Ștefan, din fața porții.

45’+1 Ștefănescu primește cartonaș galben.

45’+2 La pauză, Voluntari – Sepsi 1-0.

46’ Începe repriza secundă.

46’ Nouvier intră în locul lui Ștefan.

46’ Purece intră în locul lui Kovacs.

48’ Ocazie Sepsi. Purece îi pasează lung lui Nouvier, care trage din unghi, dar e blocat de Râmnicenau.

53’ Ocazie Voluntari. Betancor ia o fază pe cont propriu și îi pasează perfect lui Căpățână în careu, iar acesta trage din alunecare, dar Niczuly prinde.

54’ Ocazie Voluntari. Mailat ia o acțiune pe cont propriu, trece în viteză de Mitrea și centrează în fața porții, cu un lob peste portar, iar Ștefănescu respinge.

55’ GOOOOOOL Sepsi! Nouvier îl driblează pe Costin și îi așează mingea lui Purece, care egalează cu un șut din marginea careului.

58’ Lorand Fulop intră în locul lui Fofana.

83’ GOOOOOL Sepsi! Nouvier centrează de pe stânga, iar Lorand Fulop înscrie cu o lovitură de cap.

87’ Ocazie Sepsi. Safranko scapă pe stânga și încecarcă o scăriță, dar nu nimerește poarta.

90’+2 Final de meci.

We Radio

Casa Liga 1, etapa 5

Au marcat: Mailat (4.), respectiv Purece (55.), Fülöp L. (83.)

FC Voluntari: Rîmniceanu – Costin (Puel, 56.), Balaur, Armaș, Vlad – Căpățînă, Pablo, Gheorghe (Borțoneanu 79.) – Mailat, Eric de Oliveira (Betancor 10.), Grădinaru (Marcelo Lopes 79.). Antrenor: Mihai Teja.

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Mitrea, Ștefan (Nouvier, în pauză) – Kovács (Purece, în pauză), Fofana (Fülöp L., 58.), Dragomir (Aganovic 7.) – Golofca (Bajrovic 79.), Safranko, Ștefănescu. Antrenor: Leo Grozavu.

Sepsi OSK va juca astăzi, în deplasare, împotriva FC Voluntari, începând cu ora 18:00. Meciul va avea loc pe Stadionul Anghel Iordănescu.

Leo Grozavu, antrenorul principal Sepsi OSK: „Dacă în primele trei etape, când am întâlnit adversari puternici, nu putem spune că partidele au fost nereușite, e adevărat nici foarte reușite, la ultimul joc, cel cu Viitorul, cred că prestația noastră a lăsat mult de dorit și cel puțin din acest punct de vedere avem o datorie să reparăm imaginea mai puțin favorabilă pe care am lăsat-o la ultimul joc”.

Portarul echipei noastre, Niczuly Roland, își sărbătorește astăzi ziua de naștere. În această zi specială, îi urăm cu toții un călduros ”La mulți ani”!

Casa Liga 1 – etapa 4

Au marcat: Safranko (82.), respectiv. Ciobanu (39.)

Sepsi OSK: Fernández – Csiszér (Dimitrov, 10.), Bouhenna, Mitrea – Nouvier (Fülöp I., 59.), Purece (Fülöp L., 71.), Fofana (Ștefănescu, 46.), Aganovic, Ștefan – Carnat (Golofca, 46.), Safranko. Antrenor: Leo Grozavu.

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut – Ciobanu (Bodișteanu 89.), Matei, Casap (Castaneda 64.) – Iancu, Luckassen, Mățan. Antrenor: Ruben de la Barrera.

Leo Grozavu, antrenorul principal Sepsi OSK: "Meciurile împotriva celor de la Viitorul sunt întotdeauna interesante. Aşa că şi de data asta va fi la fel. Ţinând cont că Viitorul nu a reuşit să strângă prea multe puncte în acest campionat, mai mult ca sigur nu vor veni să facă doar act de prezenţă şi ne va aştepta o partidă grea. Suntem două echipe care joacă un fotbal ofensiv, dar la final îmi doresc ca noi să fim învingători".